Povinnost zimních pneumatik 2021/2022

Od 1. listopadu do 31. března je dle zákona povinné mít nazuté na automobilu zimní pneumatiky. V některých případech je možné i po prvním listopadu jezdit stále na letních pneu.
Od 1. listopadu je dle zákona povinné mít nazuté na automobilu zimní pneumatiky. V některých případech je možné i po prvním listopadu jezdit stále na letních pneu. Někde použití zimních pneumatik přikazuje značka celoročně. Postupně se podíváme na všechny možné případy, co to ve skutečnosti pro řidiče znamená.
Od 1. listopadu do 31. března platí povinnost mít na autě zimní pneumatiky. Není to ovšem tak striktně dané, zákonodárci pamatovali na výkyvy počasí a jsou případy, kdy v tomto období můžete vyrazit stále na letních pneu. Není neobvyklé, že v listopadu jsou teploty okolo 20 stupňů, pokutu v takovém případě nedostanete. Pravidla k povinnosti zimních pneumatik pro řidiče z pohledu legislativy upravuje zákon:
Paragraf 40a zákonu č. 361/2000 Sb. o provozu na pozemních komunikacích definuje provoz vozidel v zimním období (tímto také povinnost mít zimní pneumatiky) následovně:
V období od 1. listopadu do 31. března, pokud:
V případě nouzového dojetí se na náhradní nebo-li rezervní pneumatiku výše zmíněné ustanovení nevztahuje a nehrozí vám pokuta.
Ano, značky "zimní výbava" a "zimní výbava konec" vymezují části komunikace, kde zákon ukládá mít celoročně zimní pneumatiky bez ohledu na počasí. Pouze tehdy, je-li cedule označena dodatkovou tabulkou, která upravuje její platnost, nemusí mít řidič zimní pneu. Obvykle se jedná o horské oblasti. Za porušení povinnosti mohou policisté uložit na místě pokutu do 2 000 Kč. Ve správním řízení se pohybuje sankce v rozmezí 1 500 - 2 500 Kč. Policisté mají oprávnění zakázat řidiči další jízdu v případě ohrožení bezpečnosti a plynulosti silničního provozu.
Kdykoli, pokud to není v rozporu s výše uvedeným zákonem či dopravní značkou "zimní výbava" označovanou C15a. Jednoduše řečeno za sucha, mokra a nelze vzhledem k aktuálnímu počasí předpokládat, že bude mrznout nebo sněžit. V tomto případě lze zcela bez obav použít vůz na letních pneumatikách.
Zimní pneumatiky musí mít hloubku dezénu hlavních dezénových drážek nebo zářezů nejméně 4 mm a u motorových vozidel o maximální přípustné hmotnosti převyšující 3 500 kg nejméně 6 mm.
Za zimní pneumatiku je podle zákona považována pneumatika na jejíž bočnici je vyznačeno označení M+S, M.S, M/S a MS nebo terénní pneumatiky.
Tabulka pro vozidla do 3,5 t.
Zimní | Letní |
---|---|
|
|
Nemusíte se chystat na zimní dovolenou, aby jste se zamysleli nad tím, jak zahraniční země přistupují k povinnosti mít zimní pneumatiky. I v zahraničí totiž narazíte na úseky, kde je nutné mít zimní obutí celoročně. Ano, je zde menší pravděpodobnost, že směrem na jih na takového úseky narazíte, přesto doporučujeme nepodcenit zákony v zahraničí. Je dobré vědět, co vám v zahraničí neprojde a náležitě se připravit.
Od 1. listopadu do 31. března je dle zákona povinné mít nazuté na automobilu zimní pneumatiky. V některých případech je možné i po prvním listopadu jezdit stále na letních pneu.
Minimální hloubku dezénu pneumatik v ČR ukládá zákon. Rozlišujeme minimální hloubku dezénu u letních (1,6 mm) a zimních pneumatik (4 mm).
Správný tlak v pneumatikách se odvíjí od modelu automobilu, typu a velikosti pneumatik a vytěžovanosti vozu - hmotnosti nápravy.